Rozmiar tekstu:
11 px  12 px
14 px

    

"O Tuorze i upadku Gondolinu"

MumakiL Fandom PresSsss...


Nadszedł czas by zaprezentować wam kolejną produkcję MumakiL Fandom PresSsss... - Narn e-Dant Gondolin, czyli 'Opowieść o upadku Gondolinu'. Pierwszy kwietnia, to może, ze względu na Prima Aprilis, nieco kontrowersyjna data i ktoś może wziąć to za niewczesny dowcip, ale nie, zapewniam, że to nie żart.

Tym razem zdecydowaliśmy się na podwójne wydanie. Wydrukowano bardzo ograniczoną liczbę tekstów. Zasadniczym wydaniem jest wersja on-line. Występują miedzy nimi drobne różnice w stylistyce wydania, i na stronach technicznych. Poza tym są to dwa identyczne teksty.

Tekst on-line został przygotowany w pliku PDF. Niestety ze względu na wymogi prawa autorskiego, tekst ten, jako że jest edycją oryginalnych tekstów J.R.R. Tolkiena, nie może być dostępny bez żadnych ograniczeń. Przykład losów Tolkien Text Anthology 2, które zostało usunięte z sieci na żądanie Tolkien Estate, pokazuje, że jedyna możliwą formułą publikacji, jest wykorzystanie formuły Dozwolonego Użytku Prywatnego, który umożliwia dzielenie się materiałami podlegającymi prawu autorskiemu tylko z: "osobami pozostającymi w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwie, powinowactwie lub stosunku towarzyskim", z osoba udostępniającą dane materiały. (zob. http://pl.wikipedia.org/wiki/Dozwolony_użytek, czy http://prawo-autorskie.wyklady.org/wyklad/725_dozwolony-uzytek-prywatny-i-publiczny.html)

By wypełnić te wymogi prawne dystrybucja Narn e-Dant Gondolin jest niestety ograniczona jedynie do aktywnych użytkowników Forum dyskusyjnego miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena. Plik został opatrzony hasłem, które można uzyskać jedynie od M.L.-a, pisząc do niego PW na Forum.

   
   


W tym miejscu chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim którzy mi pomogli w przygotowaniu tego wydania. Kolejność nie świadczy o znaczeniu, a jedynie o lukach w mojej pamięci. Chciałbym więc serdecznie podziękować: Zâir Ugru-nad, za opracowanie graficzne obu edycji, skład i znoszenie mojego marudzenia. Nifrodel i Alqualaurë, za biedzenie się z językiem polskim w wydaniu MumakiLowym i merytoryczne uwagi dotyczące wydania. Nie wszystkie z nich uwzględniłem, ale wszystkie były pomocne i sprawiły, że tekst jest lepszy. Avari za narysowanie ozdobników, z których wiele stanowiło wyzwanie, ale jak dla mnie to najlepsza wizja herbów Gondolinu, jaką znam. Falmawen za pomysł z pieczęciami. Tici za sczytanie złożonego tekstu i wychwycenie literówek i innych błędów.

© Autor: M.L.

Powrót